Wednesday, November 4, 2015

Put u treći entitet: Tri kantona sa hrvatskom većinom osnivaju jedan školski zavod


HDZ evidentno zaokružuje politiku stvaranja trećeg entiteta. Nakon finansijskog i političkog nivoa, sada se ide i na obrazovanje pa na kraju ostaje samo taj teritorijalni nivo. Ovo je suštinsko stvaranje trećeg entiteta. Naravno, sve ovo se događa uz prešutnu saglasnost SDA.

Zapadnohercegovački, Posavski i Kanton 10, uz Općinu Žepče, namjeravaju osnovati jedan pedagoški zavod koji bi se brinuo za donošenje nastavnih planova i programa te njihovo provođenje. Stvaranje ovakvog zavoda može se očekivati uskoro, a on bi trebao obavljati zadatke koje je u vrijeme HZ Herceg-Bosna obavljao Zavod za školstvo Mostar.

“Hrvatski kantonalni ministri iz tri kantona u resorima odgoja i obrazovanja definitivno su potvrdili osnivanje međukantonalnog zavoda za odgoj i obrazovanje, čime bi se ujednačila praksa i poboljšao kvalitet u obrazovanju”, objavio je u petak Večernji list u izdanju za BiH. Ovu informaciju za Večernji list potvrdio je ministar obrazovanja, prosvjete, kulture i sporta Kantona 10 Petar Galić.

Odluka je donesena na posljednjoj sjednici koordinacije ministara obrazovanja kantona u kojima se nastava izvodi na hrvatskom jeziku i predstavnika Općine Žepče. Dogovoreno je da će se na sljedećem sastanku oživotvoriti sporazum o utemeljenju međukantonalnog zavoda za odgoj i obrazovanje. Radi se o tri kantona koji su se o tome usaglasili – Posavski, Zapadnohercegovački, Kanton 10, te Općina Žepče koja ima nadležnosti u oblasti obrazovanja i odgoja. Večernji list navodi i da je ovaj posao ranije, još od vremena tzv. HZ Herceg-Bosna, obavljao Zavod za školstvo Mostar te da bi novi zavod trebao nadomjestiti njegov nedostatak. Ova ustanova će raditi na prijedlozima nastavnih planova i programa za predškolsko, obrazovanje za djecu s posebnim potrebama i osnovno i srednje obrazovanje, te pratiti primjenu propisanih nastavnih planova i programa, udžbenika i priručnika, pedagoških standarda i pravilnika u praksi i predlaganje izmjena.

Reklame

0 comments:

Post a Comment