Tuesday, November 10, 2015

The Economist: Borci sa Balkana širom svijeta


Nakon završetka sukoba na zapadnom Balkanu, borci iz te regije sada ratuju od Azovskog mora do Sirije, piše Economist.

Srpski borci pridružili su se proruskim snagama na istoku Ukrajine, dok se Hrvati bore na ukrajinskoj strani

Pošto je na zapadnom Balkanu zavladao mir, borci iz tog regije sada ratuju u sukobima širom svijeta, od Azovskog mora pa sve do Sirije, piše britanski list Economist.

Njihove vlade su toliko zabrinute zbog tog trenda da su uvele zakone koji zabranjuju učešće u ratovima u inostranstvu, a sigurnosne službe tih zemalja sarađuju sa stranim službama kako bi nadzirali domaće borce u inostranim ratovima, navodi britanski list, uz napomenu da je broj tih boraca relativno mali, ali jeBalkan prilično dobro zastupljen na stranim bojnim poljima.

Pravoslavni Srbi su se tako pridružili proruskim snagama na istoku Ukrajine, dok se Hrvati, koji su katoličke vjere, u istom sukobu bore na stranih ukrajinskih snaga.


 Istovremeno se muslimani iz Albanije, Bosne i iz Sandžaka bore u Iraku i Siriji, piše Economist.
Svi oni postavljaju poruke na Internetu i pozdravljaju jedni druge, dodaje časopis, navodeći primjer da su prošlog mjeseca dvojica Hrvata postavila videosnimak na YouTubeu u kojem poručuju svojim srpskim “prijateljima”: “Vidimo se uskoro!”

Repriza sukoba

Za Srbe i Hrvate sukob na istoku Ukrajine predstavlja reprizu oružanog sukoba koji se odigrao na prostoru bivše Jugoslavije devedesetih godina prošlog stoljeća, kao i avanturu, navodi britanski list.

Nedavno je među Srbima na istoku Ukrajine došlo i do internog sukoba, pa su tako bivšeg portparola srpskog Ministarstva unutrašnjih poslova Radomira Počucu zarobili njegovi vlastiti saborci i ponizili ga slikama na Facebooku na kojima je prikazan vezan, sa povezom na očima, i motom “Srpska čast” na majici, podsjeća Economist.

Mnogi od tih Srba su povezani sa malim untranacionalističkim grupama.

“Oni preziru svoju vladu, mrze Evropsku uniju i protive se ulasku u NATO. Vjeruju da vode kršćansku borbu. U tome su slični Hrvatima koji su se priključili Ukrajinskom Bataljonu Azov poznatom po neonacističkim simbolima u kome se bore ekstremno desničarski dobrovoljci iz cijele Evrope”, navodi se u tekstu.

Economist piše da strani borci u Ukrajini imaju veliki publicitet ali da ih, prema riječima poljskog istraživača Kacpera Rekaweka, zapravo nema mnogo.

On procjenjuje da je blizu 300 boraca prišlo svakoj od strana. Srbi, kojih ima stotinjak su i najbrojnija grupa. Hrvata ima oko 25 što ih čini trećom po veličini grupom na ukrajinskoj strani.

Izvještaj o Kosovu

U Siriji i Iraku boraca sa Balkana ima mnogo više i na tom ratištu su najzastupljeniji kosovski Albanci, piše Ekonomist pozivajući se na procjenu Shpenda Kursanija, autora izvještaja o borcima sa Kosova.

On je identificirao je 232 kosovska Albanca koji se tamo bore, navodi list.

Pored toga na ratištu ima 330 Bosanaca, 90 Albanaca, 70 Srba i 12 Makedonaca.

Lider albanskog kontingenta u grupi Islamska država Irak i Levant (ISIL) Lavdrim Muhaxheri je opsjednut svojim rejtingom na društvenim mrežama, pa je snimio video u kome se vidi kako odrubljuje glavu jednom iračkom zarobljeniku, kaže Kursani, prenosi Tanjug.

Kada se broj boraca računa procentualno po broju stanovnika te zemlje, Kosovo je na vrhu liste od 22 zemalja, Bosna je druga, a Albanija četvrta.

Po Kursaniju, većina kosovskih Albanaca koji se bore u Siriji su iz seoskih područja i nižeg obrazovanja a gotovo dvije petine imaju kriminalni dosje.

Utjecaj tekfirske ideologije

Za tridesetčetvoricu se zna da su poginuli.

Nasuprot raširenom vjerovanju da je za njihov odlazak na ratišta kriv utjecaj Saudijske Arabije, Kursani je utvrdio da ih motivira tekfirska ideologija koja potiče iz Egipta, a odnedavno se širi Kosovom preko albanskih imama iz Makedonije, navodi list.

Termin tekfir označava proglašavanje drugoga nevjernikom ili otpadnikom od islama. U kršćanstvu je taj čin označen kao anatemiziranje.

Većina boraca će po povratku sa ratišta biti suočena sa hapšenjem, izuzev u Hrvatskoj gdje učestvovanje u stranim ratovima nije zabranjeno.

Balkanske vlade ne žele da ekstremni nacionalisti ili nasilni pobunjenici prave probleme u njihovim zemljama, napominje Economist.

“Pada u oči, međutim, da većinu boraca sa Balkana, kada se religija ostavi po strani povezuje jedna stvar – a to je protivljenje liberalizmu”, zaključuje britanski list.

Izvor: Agencije

Reklame

0 comments:

Post a Comment