Ambasador Haris Hrle je u svečanom govoru istakao da je Bosna i Hercegovina kroz historiju bila kulturni centar regiona, “izvoznik kulture”, zahvaljujući prije svega društvu koje je respektovalo različitosti, što se u širokom opsegu vidi na primjerima muzike, filma, literature, arhitekture i umjetnosti.
“Bosna je kulturna fuzija koja je vezala mudrost istoka i uređenost zapada, kulturni milje smješten između blagodeti Mediterana i obilne i živopisne Mittel Europe. Bosanska kultura širila se na istočno i zapadno susjedstvo, i prema jugu i prema sjeveru”.
“Bosna i Hercegovina i most i čvor, i jedro i sidro, i zvuk i tišina. I jasno svjetlo i razliven odraz tek naslikanih akvarela. Bosna je kulturna prizma koja bijele zrake realnosti razlaze u živopisan spektar naših života i naših nada”, istakao je bosanskohercegovački ambasador u Sjedinjenim Državama.
U nastavku je citirao riječi Miljenka Jergovića, da smo svi mi unuke i unuci nekih izbjeglica i da su migracije, izbjeglištva i prognanstva zakonitost svih generacija, što svijet čini nesigurnijim, ali društva koja ih primaju inspirativnijim, te potcrtao slučaj migracija prema Sjedinjenim Državama koje su obogatile njeno društvo, kulturu i inovacijsku dinamiku. To je primjenjivo i u slučaju bosanskohercegovačkih državljana koji su utočište našli u Sjedinjenim Državama i koji su postali glavna neformalna društvena konekcija između dvije zemlje, ali i obećavajući ekonomski potencijal.
U obraćanju lokalnim medijima ambasador Hrle je naglasio da je riječ “izbjeglica” postao pojam godine, te da isti naslov može ponijeti i u 2016. “Izbjeglice, prognanici, migranti, to je jedna od glavnih debata u SAD, ali i glavni predmet društvene, kulturne i sigurnosne rasprave u EU i zemljama Balkana. Ambasada će se uključiti u diplomatske i akademske rasparave na ovu temu i svakako u tom nastupu djelovati u okviru elemenata kulturne diplomacije, u što ste se i večeras mogli uvjeriti. Mi znamo šta je izbjeglištvo i prognaništvo i svakako želimo nesto reći na tu temu”.
Ambasador Hrle se posebno zahvalio ambasadorici Cormack, ističući njenu predanost i želju da se ova izložba održi u bh ambasadi u Washingtonu, nakon čega će kompletna postavka biti premještena u muzejske odaje u Washingtonu.
Izložba u Ambasadi BiH je rezultat saradnje State Departmenta, Ambasade BiH u Washingtonu, Ambasade SAD u Sarajevu, i "Phillips Collection", čuvenog umjetničkog muzeja smještenog u centru američkog glavnog grada, koji u svojim galerijama, između ostalih, baštini djela Renoira, El Greca, van Gogha, Matisssa, Moneta, Picassoa. Ova izložbena postavka nastala je nakon niza susreta koje predstavnika američkog muzeja sa bosanskohercegovačkim umjetnicima, osnovcima, srednjoškolcima, nastavnicima i likovnim aktivistima.
Zamjenik pomoćnika Državnog sekretara SAD Brian Hoyt Yee je u svom obraćanju naglasio da je izložba dio obilježavanja 20 godina Daytonskog sporazuma i umjetnička poruka i izraz kreiran od strane mladih bh umjetnika. “U njihovom inovativnom multietničkom konceptu, izraženom kroz kreativnost različitih zajednica, razmjenjene su ideje i ilustrirana iskustva, priznavajući različitost kroz umjetnički izraz. Sjedinjene Države ostaju opredjeljene u pomoći onima koji žele učiniti više u pravcu osiguravanja sigurne i prosperitetne budućnosti za sve građane BiH. Možete računati na naše stalno prijateljstvo i podršku dok ste god na putu mira i tolearncije”, istakao je Hoyt Yee.
Reklame
0 comments:
Post a Comment